W Morągu odbyły się Regionalne Zawody Drwali o puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Widowiskowe konkurencje, atrakcje przygotowane przez organizatorów przyciągnęły ponad tysiąc widzów. W zawodach uczestniczyło 15 profesjonalnych drwali, na co dzień pracujących w lasach Warmii i Mazur.

Fot. RDLP w Olsztynie
Fot. RDLP w Olsztynie

Pierwsza konkurencja – bardzo niebezpieczna i najbardziej nieprzewidywalna – ścinka drzew - odbyła się w Leśnictwie Morąg, gdzie drwale ścinając przypadające ich numerowi startowemu drzewo musieli trafić nim w oddalony o 15 metrów od drzewa palik. Po tym zadaniu już tylko 12 zawodników mogło przystąpić do kolejnych 4 zmagań, które miały miejsce przy udziale ponad 1000 osób publiczności, w Parku Miejskim w Morągu.

Bardzo wiele osób było zainteresowanych precyzją przerzynki na dokładność, przerzynki kombinowanej, szybkością wymiany łańcucha oraz bardzo widowiskowym okrzesywaniem kłody      z gałęzi.

Nad całością zmagań czuwał cały sztab sędziów z Nadleśnictw Dobrocin i Spychowo oraz niezależny obserwator z ramienia IALC (International Associiation Logging Championschips   - Międzynarodowego Stowarzyszenia Zawodów Drwali ).

W międzyczasie, najmłodsi uczestnicy morąskich wydarzeń, którym niezbyt mógł przypaść do gustu hałas pił, mogli skorzystać z mnóstwa atrakcji przygotowanych przez Nadleśnictwa Olsztynek, Kudypy, Olsztyn, Spychowo i Dobrocin. Dziecięcy zakątek „Przyjaciół Lasu" cieszył się ogromnym, momentami – niewyobrażalnym – powodzeniem…

Po podsumowaniu wyników, Regionalnym Mistrzem Drwali został  Wojciech Prusik reprezentujący Nadleśnictwo Przasnysz i zatrudniany przez ZUL Jan Mikołajewski z Lipy. Na podium towarzyszyli mu: na II miejscu - Mariusz Gutfrański – Nadleśnictwo Dobrocin; Usługi Leśne i Transportowe Adam Szulc w Jurkach, na III miejscu - Łukasz Wójtowicz – Nadleśnictwo Strzałowo; S.C.DREWPOL Ryszard Twardeusz i Grzegorz Pilawski z Chostki.

Tegoroczne regionalne zawody drwali były eliminacją do Mistrzostw Polski Drwali 2017. Stanowiły szeroką promocję leśnictwa i prac leśnych wśród ludzi, którzy na co dzień nie mają kontaktu z lasem. Sami drwale mieli okazję do wymiany doświadczeń w zapobieganiu wypadkom przy pracy w lesie oraz przestrzeganiu przepisów bhp.

Regionalne Zawody Drwali , którym przyświecał duch sportowej rywalizacji odbyły się dzięki przychylności Burmistrza Morąga oraz SITLiD w Olsztynie. Były to kolejne zmagania drwali mające miejsce na terenie jednego z nadleśnictw RDLP w Olsztynie.

Źródło: RDLP w Olsztynie

Video: www.youtube.com/tvmorag1

Słowa kluczowe:
Morąg drwale zawody drwali Mazury Warmia video 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież