W piątek 21 października w Mikołajkach podpisano umowy partnerskie pomiędzy mazurskimi samorządami, dzięki którym możliwa będzie wspólna realizacja projektu dotyczącego budowy nowej śluzy Guzianka oraz remontu wielu kanałów i nabrzeży mazurskich jezior. W ciągu najbliższych lat na te cele ma zostać wydane ponad 180 milionów złotych!

Fot. 7cudówmazur.pl
Fot. 7cudówmazur.pl

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest jedną z „perełek” Mazur, rokrocznie przyciąga tysiące żeglarzy, którzy wypoczywają żeglując po mazurskich jeziorach i łączących je kanałach. Lokalne samorządy i władze województwa zdają sobie sprawę z wagi szlaku dla turystycznego potencjału naszego regionu. Efektem troski o to jest podpisane przez mazurskie samorządy umów partnerskich, dzięki którym możliwy będzie remont wielu nabrzeży jezior i kanałów. Wybudowana zostanie także nowa śluza Guzianka, a ta istniejąca doczeka się tak potrzebnego remontu.

Szacowana wartość projektu to ok. 181,5 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 154,3 mln zł.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania i zachowania w dobrym stanie zasobów kulturowych i naturalnych regionu, jego potencjału środowiskowego, do których niewątpliwie zalicza się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich wraz ze stworzoną na przełomie XIX i XX wieku infrastrukturą dróg wodnych. Szlak wodny jest gospodarczym sercem i motorem rozwoju miejscowości obszaru WJM.

Projekt został podzielony na III Etapy. W pierwszym etapie wybudowana zostanie śluza „Guzianka II”, udrożniony zostanie szlak wodny na przesmyku jezior: Mikołajskie – Tałty oraz przebudowane zostanie nabrzeże Jeziora Ryńskiego. Ten etap ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

Drugi etap dotyczyć będzie przebudowy i umocnienia 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka, udrożnienia szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowy nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

W trzecim etapie przeprowadzony zostanie remont śluzy „Guzianka I” oraz śluzy i jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa umocnień 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin. Etapy II i III mają zostać zrealizowane do połowy 2021 roku.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+2 # Zawiedziony 2016-10-25 12:12
I wyszyło jak zwykle angażowanie się Pani Burmistrz Mrągowa w sprawy które nie dotyczą jej mieszkańców. Chyba już się Pani wypaliła bo już nie jest w stanie przeforsować coś dla swojego miasta. Mówić o basenach o niby rozwoju turystyki w mieście o tym jak dobrze pracują i są wspaniali samorządowcy, Pani Burmistrz w tym jest dobra . Ale wywalczyć o coś z czego wszyscy mieszkańcy będą mieli korzyść a nie tylko Ci co przy korycie niestety już nie. Efektem takiej postawy jest to że wielkie pieniądze są znów wkładane tam gdzie jest już widoczny rozwój turystyki żeglarskiej jak Mikołajki, Ryn, Giżycko czy Guzianka, a tam gdzie one są już od dawna niezbędne żeby chociaż dorównywać do tych, są odstawiane z kwitkiem - bo nie ma komu o to zadbać. Brak kompetencji Pani Burmistrz. Przykre lecz prawdziwe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować