Lokaty są obecnie jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych przeznaczonych do oszczędzania i pomnażania środków. Coraz więcej osób zakłada je, by co nieco zarobić lub po prostu bezpiecznie ulokować dodatkowe pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie lokaty stwarzają ich posiadaczom takie same możliwości, a wręcz przeciwnie – każda oferta może gwarantować zupełnie co innego. Właśnie z tego powodu przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić i rozważyć różne możliwości. Jedną z kwestii, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest okres trwania lokaty. W tym zakresie wybór jest naprawdę szeroki, jednak najprościej wyróżnić można lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Każdy ich rodzaj ma swoje zalety i wady i może sprawdzić się w innym przypadku, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat – na szczęście z porównywarką lokat bankowych szybko poznasz najistotniejsze fakty i kryteria, które warto wziąć pod uwagę.

Fot. pado24.pl
Fot. pado24.pl

Korzyści, jakie daje lokata długoterminowa
Lokowanie pieniędzy na nieco dłuższy okres dla wielu osób może okazać się całkiem korzystne. Wybierając taką opcję, nie trzeba nieustannie rozglądać się za nowymi produktami finansowymi, z których skorzystamy, gdy zakończy się nasza aktualna lokata. Jest to dobry sposób na oszczędność czasu, jednak nie jest to jedyna zaleta takiego rozwiązania. Przede wszystkim zwykle w przypadku lokat długoterminowych banki oferują swoim klientom wyższe oprocentowanie, niż spodziewać można się po lokacie na krótki okres. Jest to pewnego rodzaju rekompensata za to, że posiadacz lokaty rozstaje się ze swoimi pieniędzmi na dłuższy czas i nie ma do nich swobodnego dostępu. Dzięki lepszym warunkom na lokatach długoterminowych można często zarobić nieco więcej i jest to z pewnością ich główny atut. Wybór lokaty na dłuższy okres to dobra decyzja, jeśli możemy pozwolić sobie na zablokowanie dostęp do pieniędzy na dłuższy czas lub chcemy zabezpieczyć kwotę, którą odłożyliśmy na przykład na zakup nowego samochodu.

A może lepsza będzie oferta na krótszy okres?
Mimo, że długoterminowe lokowanie środków ma swoje zalety, wiele osób przychyla się raczej do wyboru lokat krótkoterminowych. One także mają wiele, które dla niektórych z nas będą bardzo korzystne. Przede wszystkim powierzanie bankowi pieniędzy na krótki czas zapewnia nam większą swobodę. Korzystając z takiego rozwiązania, mamy możliwość monitorowania różnych ofert, więc jeśli na rynku pojawi się propozycja godna uwagi, będziemy mogli skorzystać z niej po zakończeniu tej,  którą aktualnie posiadamy. Ogranicza to ryzyko zamrożenia funduszy na niekorzystnej lokacie. Ponadto, posiadając lokatę krótkoterminową, będziemy mogli szybciej skorzystać z pieniędzy, na przykład gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Jest to dobra opcja dla osób, które nie chcą zamrażać środków na dłużej, niż to konieczne, jednak pragną zapewnić sobie dodatkowy zysk.

Jak znaleźć lokatę dopasowaną do własnych potrzeb?
Dla każdego z nas korzystna może być zupełnie inna lokata. Jedni zdecydują się na opcję długoterminową, inni z pewnością będą woleli wybrać krótszy okres lokowania. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku obu możliwości na rynku funkcjonuje wiele ofert, a w tym te bardziej i mniej korzystne. Jak wybrać tą najlepszą? Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto w tej kwestii zapewnić sobie niezbędne wsparcie. Miejscem, w którym znajdziemy wszelkie istotne informacje oraz sprawnie przejrzymy różne propozycje, jest porównywarka finansowa PADO24. Dzięki niej wyszukanie odpowiedniej lokaty nie zajmie nam wiele czasu, a zrobimy to bez konieczności odwiedzania placówek poszczególnych banków. Już dziś wejdź na PADO24 i znajdź lokatę dla siebie!

* Artykuł sponsorowany.

Słowa kluczowe:
pado24 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież