Smog to jeden z tematów pojawiających się w ostatnim czasie na wielu portalach, w wiadomościach czy gazetach. Jakim powietrzem oddychamy na Warmii i Mazurach? Gdzie można znaleźć pomiary? Czy działają na naszym terenie stacje monitoringu powietrza? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Na terenie naszego województwa działa obecnie pięć automatycznych stacji monitoringu powietrza. Znajdziecie je w Ełku, Elblągu, Ostródzie, Olsztynie i Gołdapi. Na terenie Mazur funkcjonowały jeszcze dwie, ale zostały one zamknięte. Były to stacje w Mrągowie oraz Ostródzie.

Najnowsza stacja znajduje sie w Ełku i czynna jest od stycznia 2017 roku. Stacja zlokalizowana jest na terenie stadionu miejskiego MOSIR w Ełku, przy ul. Piłsudskiego 27. Monitoring powietrza nadzoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Listę aktywnych stacji znajdziecie na mapie – kliknij tutaj.

Dodatkowo na terenie Nidzicy, Korsz, Iławy oraz miejscowości Glitajny prowadzone są pomiary stanu powietrza metodą manualną. W pomiarach manualnych wykorzystywane są aspiratory, w których zanieczyszczenia wyodrębniane są z powietrza za pomocą selektywnych filtrów lub płuczek absorbujących określone substancje. Następnie próbki transportowane są do laboratorium i analizowane za pomocą odpowiednich technik analitycznych. W związku z koniecznością przeprowadzenia analizy laboratoryjnej, czas oczekiwania na wyniki pomiarów jest w znaczny sposób wydłużony.

 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież