Sezon 2016/17 cyklu "Elbląg na dużym ekranie" dobiega końca. Przed nami już tylko dwa seanse, na których wyświetlane będą filmy o Elblągu. W maju w Kinie Światowid obejrzeć będzie można pochody i parady sprzed lat. Polecamy!

Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

W środę, 10 maja wyświetlane będą filmy, na których uwieczniono pochody i parady, jakie przed laty organizowano na ulicach miasta. Pierwszy z nich zrealizowany został 80 lat temu, dokładnie w sierpniu 1937 roku podczas obchodów 700-lecia Elbląga.

– Huczne, wielodniowe obchody zdominowali naziści, inaczej w III Rzeszy nie mogło być. Na ulicach przystrojonego girlandami i flagami ze swastyką miasta zorganizowano liczne pochody i parady. Tę najważniejszą - w niedzielę, 22 sierpnia na placu Fryderyka Wilhelma, dzisiejszym pl. Słowiańskim. Zgodnie z opracowanym przez Otto Kirchnera scenariuszem, kolejne grupy prezentowały obrazy z historii Elbinga  – mówi Juliusz Marek, prowadzący spotkania.

W dalszej części seansu widzowie zobaczą majowe pochody od roku 166 po późne lata 80-te. Początkowo organizowano je na szerokiej alei Grunwaldzkiej. Na czas jej remontu, trybunę przeniesiono na ul. Hetmańską. W końcówce lat 70-tych defilady odbywały się na ul. Nowowiejskiej. Po roku 1980 było już mniej licznie i spontanicznie, a najbardziej przygnębiająca atmosfera panowała w roku 1986, tuż po katastrofie w Czarnobylu.

Ostatni film przypomni paradę elbląskiej młodzieży w roku 2000. To pełne humoru i młodzieńczej spontaniczności widowisko zorganizowały władze oświatowe miasta przy udziale uczniów szkół średnich.

Seans „Pochody i parady na ulicach Elbinga i Elbląga.” rozpocznie się w środę, 10 maja o godz. 18:00 w Kinie Światowid.

Źródło: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież