Pod Krwawą Górą – tak jak przed wiekami - do walki staną rycerze Zakonu Krzyżackiego oraz litewskiego Witenesa. 20 maja na polach Wopławskich odbędzie się inscenizacja bitwy z 1311r. Wydarzenie, będące żywą lekcją historii, rozpocznie się o 16.00 przy Kościele św. Stanisław Kostki w Karolewie. 

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Przed nami szósta edycja żywej lekcji historii, która rozgrywała się ponad 700 lat temu. 20 maja odbędzie się inscenizacja bitwy pod Wopławkami. Rekonstrukcja tamtych wydarzeń rozpocznie się tradycyjnie o 16.00 przy Kościele św. Stanisław Kostki w Karolewie.

Przypomnijmy. Nieopodal wsi Wopławki znajduje się „Krwawa Góra”. Ta góra i jej okolice były świadkiem krwawych wydarzeń z 1311 roku. Na przedwiośniu, w czasie zapustów pod Wopławkami doszło do bitwy okrzykniętej bitwą stulecia pomiędzy rycerzami Zakonu krzyżackiego dowodzonymi przez wielkiego komtura Henryka von Plötzkau, a wojami litewskimi dowodzonymi przez księcia litewskiego Witenesa.

Oprócz inscenizacji bitwy stulecia na polach Wopławskich zaplanowano V Turniej Rycerski o Muszlę Św. Jakuba oraz III Turniej Wczesny o Kielich Księcia Witenesa. Od 10.00 do15.00 na placu turniejowym za kościołem św. Stanisława Kostki w Karolewie odbędą się turnieje indywidualne i drużynowe.

 

Źródło: IT Mrągowo, oprac. red.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież