Olsztyńska placówka zajęła drugie miejsce w kategorii „Ginekologia” w rankingu „Szpitale 2017” tygodnika Wprost. Eksperci, którzy oceniali poszczególne placówki, docenili m.in. nowoczesne, innowacyjne metody stosowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. 

Źródło: pixabay
Źródło: pixabay

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie po raz pierwszy w kraju dr Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej zastosował nowatorską metodę krioprezerwacji. Jest jedyną szansą na naturalne zajście w ciążę dla kobiet po chemioterapii lub radioterapii. Przy ocenie brano też pod uwagę np. operacje zmian w piersi, mięśniaków w trzonie macicy oraz nietrzymania moczu.

W rankingu ginekologicznym zwyciężył Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Za Szpitalem Wojewódzkim w Olsztynie znalazły się m.in. szpitale warszawskie (Wojskowy Instytut Medyczny, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny), Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. W innych kategoriach rankingu wysoko uplasowały się także dwa inne oddziały Szpitala Wojewódzkiego – kardiochirurgia zajęła 15 miejsce, a kardiologia 18. Ogółem organizatorzy wysłali ponad 2 tys. zaproszeń do udziału w rankingu. Ankiety, o których wypełnienie poproszono szpitale, zostały opracowane przez zespół ekspertów w poszczególnych dziedzinach.

Eksperci (pracownicy NFZ, profesorowie, konsultanci wojewódzcy i krajowi) stworzyli system wag i algorytmów, na podstawie których oceniono oddziały. Brano pod uwagę m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, a także liczbę lekarzy ze specjalizacją z danej dziedziny medycyny zatrudnionych w oddziale. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale. Nadsyłane odpowiedzi były weryfikowane przez współpracujących z wydawnictwem Termedia i „Menedżerem Zdrowia” ekspertów, a dane przekazane przez szpitale selektywnie porównano z danymi NFZ. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi stworzono listę najlepszych oddziałów w kraju.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież