Olsztyńskie Wodociągi wybudowały nowoczesną farmę fotowoltaiczną, która zapewni 30 proc. zapotrzebowania bazy w energię elektryczną. Inwestycja o wartości blisko miliona złotych uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

Fot. olsztyn.eu
Fot. olsztyn.eu

W środę (14 czerwca) na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Oficerskiej oficjalnie uruchomiono farmę fotowoltaiczną. Ten sposób wytwarzania prądu ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, głównie emisji dwutlenku węgla.

- Chcemy, żeby Olsztyn miał czyste powietrze, bo to przekłada się na zdrowie mieszkańców i wizerunek miasta - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Farma fotowoltaiczna znakomicie wpisuje się w naszą proekologiczną działalność. Farma została wybudowana na potrzeby funkcjonowania bazy sprzętu PWiK. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym przedsiębiorstwa i co za tym idzie całego regionu.

Instalacja robi wrażenie, moduły zajmują niespełna 0,3 ha. Rocznie ma produkować ok. 100 MWh energii elektrycznej. Zainstalowane panele mają pokrywać 30 proc. zapotrzebowania bazy w energię elektryczną.

Koszt inwestycji to blisko milion złotych, z czego 71 proc. pokrył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. 

Nie jest to pierwsza inwestycja zmierzająca do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Od 2011 r. z podgrzanej energią słoneczną wody korzystają pracownicy biurowca przy ul. Oficerskiej, Stacji Uzdatniania Wody "Karolin" oraz przepompowni ścieków przy ul. Artyleryjskiej.

Źródło; olsztyn.eu

 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież