„Miniatury kafli mazurskich” zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu na pamiątkę regionu Warmii i Mazur. Rywalizacja była zacięta, wpłynęło 56 prac twórców z całego kraju. Konkurs organizowany jest od 2007 roku, a samorząd województwa chce w ten sposób rozwijać rękodzieło i przemysł pamiątkarski.

Fot. Wrota Warmii i Mazur
Fot. Wrota Warmii i Mazur

Po raz dziesiąty samorząd województwa szukał pamiątki charakteryzującej region Warmii i Mazur. W tegorocznej edycji konkursu komisja konkursowa wyłoniła zdobywców pierwszego i drugiego miejsca, dwóch równorzędnych laureatów trzeciego, przyznała też dwa wyróżnienia. – Samorząd województwa ogłasza takie konkursy od 2007 roku, od 2010 są one organizowane w ramach unijnego projektu – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Co roku zgłasza się sporo artystów i co roku komisja konkursowa ma z czego wybierać. Zdajemy sobie sprawę, że nie uda się znaleźć jednej pamiątki charakteryzującej cały region, ze względu na różnice kulturowe, historyczne czy geograficzne dwóch odmiennych krain – Warmii i Mazur. Ale zależy nam, żeby rozwijało się rękodzieło i przemysł pamiątkarski, a mieszkańcy i turyści mieli wybór. Na konkurs wpłynęło 56 prac twórców z całego kraju.

Komisja konkursowa oceniła nadesłane prace i wybrała laureatów. Zarząd województwa zaakceptował wyniki konkursu. Przyznano:

  • I miejsce za pracę „Miniatury kafli mazurskich”– autor Eleonora Toś,
  • II miejsce za pracę „Pocztówki” – autor Patrycja Longawa,
  • dwa równorzędne III miejsca: - „Tobołek w Żurazie” – autor Marlena Czajkowska, - „Mieszkańcy jezior”– autor Aneta Pankowska.
  • Wyróżnienia: - „Kóń warmiński z przylepcem” – autor Paulina Czajkowska, - „Kufel ceramiczny” – autor Józef Borys.

Wszystkie prace nadesłane w 2017 będzie można obejrzeć na ogólnodostępnej wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w terminie od 2 do 31 października 2017 roku, a potem – dzięki porozumieniu z prezydentem Olsztyna - będzie je można obejrzeć i kupić podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Część pamiątek zakupi samorząd województwa jako pamiątkowe gadżety dla wyjątkowych gości.

Źrodło: Wrota Warmii i Mazur, oprac. red.

Słowa kluczowe:
 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież