W miniony weekend oczy miłośników lotnictwa zwrócone były w stronę Giżycka, gdzie odbywała się 19. edycja Mazury Air Show. Nad Niegocinem można było podziwiać zapierające dech w piersi pokazy akrobacji lotniczej. Jednocześnie na terenie lotniska Wilamowo w Kętrzynie odbywał się festyn lotniczy.

Fot. Marlena Bieleninik
Fot. Marlena Bieleninik

Przez dwa dni (5-6 sierpnia) nad Niegocinem można było oglądać podniebne akrobacje. 19. edycja docenianych w Polsce i za granicą pokazów lotniczych Mazury AirShow była obfitowała nie tylko w różnorodność pokazów, ale także w narodowość załóg. Na niebie mogliśmy zobaczyć oprócz rodzimych pilotów, przedstawicieli Szwecji, Litwy, Niemiec, Austrii oraz Włoch. Widzowie podziwiali w akcji samoloty akrobacyjne, samoloty odrzutowe, egzemplarze zabytkowe, śmigłowce i wodnosamoloty. Każdy przelot maszyny latającej był nagradzany gromkimi brawami „z ziemi”. Dodatkowo w Giżycku każdego dnia odbywał się koncert muzyczny, a w sobotę można było podziwiać wieczorny pokaz sztucznych ogni odpalanych z barki zacumowanej na jeziorze.

Na czas trwania imprezy otwarto dla zwiedzających lotnisko Wilamowo w Kętrztnie, dzięki czemu można było z bliska obejrzeć maszyny biorące udział w pokazach, porozmawiać z ekspertami m.in. z jedynym polskim astronautą, generałem grygady Mirosławem Hermaszewskim, odwiedzić stoiska promocyjne polskich Sił Zbrojnych, a także odbyć loty promocyjno-zapoznawcze. Dodatkowo odwiedzający mogli zobaczyć znajdujące się na terenie portu lotniczego tablice poświęcone: papieżowi Janowi Pawłowi II, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, kadrze lotniczej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem oraz załodze i uczestnikom tragicznego rządowego lotu do Smoleńska.

Podniebne akrobacje nad Niegocinem i atrakcje podczas festyny lotniczego w Kętrzynie zgromadziły kilkanaście tysięcy widzów z Polski i z zagranicy. Oprócz podniebnych wrażeń impreza każdego roku jest okazją do integracji i wymiany doświadczeń środowiska lotniczego oraz wielką promocją Warmii i Mazur.

Zdjęcia: Marlena Bieleninik

 

Mazury AirShow 2017

Video: Miasto Giżycko

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież