Rycerze, dwórki, kupcy i rzemieślnicy opanują Ryn. W weekend rusza Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria. Jest to propozycja dla wszystkich spragnionych rycerskiej biesiady.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W najbliższą sobotę, 12 sierpnia Ryn opanują rycerze, dwórki, kupcy i rzemieślnicy. Rycerskich atrakcji szukajcie na placu nieopodal zamku oraz w amfiteatrze nad jeziorem Ołów. Podziwiać, a także kupić rękodzieło i rzemiosło oraz skosztować regionalnych kulinariów będziecie mogli na średniowiecznym jarmarku (godz. 12.00-20.00). Kolejna atrakcja to parada historyczna, która przejdzie ulicami miasta, wyruszając spod zamku o 12.30. Wezmą w niej udział mieszkańcy Rynu i członkowie bractw rycerskich. Ci ostatni odegrają też główne role w teatrum historycznym, które rozpocznie się na placu o 13.15 i zakończy o 19.00.

Publiczność będzie mogła podziwiać prezentacje chorągwi rycerskich oraz turnieje pieszy i konny z udziałem rekonstruktorów, a także uczestniczyć w zawodach, w których sprawdzi swoje umiejętności w posługiwaniu się łukiem, kuszą i włócznią. Przewidziano dla niej też igrce rycerskie (nauka tańców dawnych i fechtunku mieczem), zajęcia w średniowiecznym scriptorium, pieczenie podpłomyków i warsztaty dawnych rzemiosł (kowalstwa, mincerstwa, garncarstwa, ceramiki, tkactwa, plecionkarstwa, wikliniarstwa). Tę część imprezy zakończy pokaz w wykonaniu Drużyny Rycerskiej Mieszka I.

O 20.00 rozpocznie się wieczorna część imprezy w amfiteatrze. Po występie kuglarzy odbędzie się spektakl historyczno-batalistyczny „Czas wojny. Czas miłości”. Pełen wrażeń dzień zakończą efektowne pokazy ogniowe, które potrwają do 23.00.

Dodatkowo, w piątek zaplanowano prezentację multimedialną z cyklu „Spotkania z historią” pt. „Dzieje ryńskiego zamku”, którą zaplanowano w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury (godz. 17.00).

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta i Gminy Ryn.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież