Dobiegają końca prace nad nanoszeniem oznakowania poziomego na drodze startowej, kołowania i płycie postojowej Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. To kolejny zwiastun, że otwarcie lotniska zbliża się wielkimi krokami.

 

Białe linie na początku drogi startowej przypominające przejście dla pieszych, wyznaczają próg pasa. Potrójne białe linie informują o pozostałej odległości, ich ilość oznacza pozostałą długość pasa (2 linie to 900-1200 metrów, 3 linie to 1200-1500 metrów, 4 linie - 1500-2100 metrów, itp.). Pojedyncze grube linie wskazują punkt celowania i znajdują się one w strefie przyziemienia. Kolorem żółtym oznaczone są ścieżki poruszania się statku powietrznego po drodze startowej, kołowania i płycie postojowej.

We wtorek (19 maja) została też zbadana nośność nawierzchni lotniska metodą ugięciową FWD (Falling Weight Deflectometer), która ma na celu odtworzenie obciążenia dynamicznego wywoływanego kołami statku powietrznego bądź innego pojazdu w trakcie eksploatacji nawierzchni. Głównym celem badania za pomocą ugięciomierza dynamicznego jest oznaczenie własności fizycznych oraz mechanicznych nawierzchni, takich jak: sprężystość, trwałość zmęczeniowa, wpływ temperatury na nośność nawierzchni itp. Badanie przeprowadzone zostało przed rozkruszeniem starej nawierzchni drogi startowej i zostało powtórzone po zakończeniu przebudowy i modernizacji.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Słowa kluczowe:
Szymany Olsztyn lotnisko Szymany roboty 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę