Olsztyn otrzyma dodatkowe 32 mln zł z Programu Polska Wschodnia na rozwój ekologicznego transportu miejskiego - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Projekt przewiduje rozbudowę linii tramwajowej łączącej południowo-wschodnią część miasta z centrum.

Fot. wikimedia.org
Fot. wikimedia.org

O decyzji ministerstwo poinformowało w komunikacie prasowym. Wynika z niego, że kończy się ocena projektów dotyczących ekologicznego transportu miejskiego w Programie Polska Wschodnia, a z uwagi na uwolnione oszczędności minister przyznał dodatkowe 32 mln zł na jeden z projektów miasta Olsztyn.

Po tej zmianie dofinansowanie olsztyńskiego projektu wynosi 85 proc. i jest to maksymalny poziom dofinansowania możliwy w przypadku inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem miejskim.

– Zdecydowaliśmy się zainwestować dodatkowe środki w Olsztynie, z uwagi na zaangażowanie miasta w rozwój ekologicznego i niskoemisyjnego transportu, jakim są tramwaje. Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w makroregionie to jeden z priorytetów Programu Polska Wschodnia – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister przypomniał, że dla mieszkańców nowe połączenia oznaczają dogodne i krótsze podróże, łatwiejszy dostęp do usług publicznych i do miejsc pracy. – Ważna jest także poprawa jakości środowiska w mieście: zmniejszenie korków, hałasu i emisji spalin. Sprawnie działający transport miejski to również atut dla inwestorów i czynnik podnoszący atrakcyjność gospodarczą miasta – ocenił.

Informację resortu o zwiększeniu do maksymalnego poziomu dofinansowania projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - trakcja szynowa" skomentował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Trudno o lepszą wiadomość! – napisał na swoim oficjalnym profilu na jednym z portali społecznościowych. Jak zaznaczył, dotychczas było to niecałe 70 proc., więc "to naprawdę duży wzrost i duże pieniądze".

Projekt przewiduje budowę kolejnej linii tramwajowej w Olsztynie. Dzięki temu, w pierwszej połowie 2020 r., mieszkańcy będą mogli szybciej podróżować między południowo-wschodnią częścią miasta a centrum. Pojadą od pętli "Pieczewo", przez ul. Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku oraz ul. Wyszyńskiego i dalej w al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Miasto zakupi również tramwaje i zyska zmodernizowany system informacji pasażerskiej. Oprócz podróżujących komunikacją publiczną, na inwestycji zyskają również olsztyńscy rowerzyści i piesi. Z nową linią tramwajową zostaną zintegrowane ścieżki rowerowe i piesze.

Źródło: Portal samorządowy

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież