Grupa EGGER, międzynarodowy producent materiałów dla branży meblarskiej, wspólnie z partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami władz, oficjalnie rozpoczęła budowę fabryki płyt wiórowych w Biskupcu. Będzie to dziewiętnasta fabryka EGGER na świecie, jednocześnie pierwsza w Polsce. To największa inwestycja realizowana dotychczas w regionie. Jej wartość szacowana jest na około miliard złotych. Symboliczne wbicie łopaty nastąpiło w środę 25 października.

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty oficjalnie rozpoczęło najnowszą inwestycję EGGERw Biskupcu, w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsza w Polsce fabryka firmy będzie najnowocześniejszym zakładem przetwórstwa drewna w całej Grupie EGGER, wyposażonym w maszyny i technologie najnowszej generacji. Rocznie będzie on produkował około 650 tysięcy metrów sześciennych płyt wiórowych. Wartość inwestycji szacowana jest na miliard złotych.Po wielu miesiącach przygotowań, firma rozpoczęła prace budowlane, a otwarcie fabryki i uruchomienie produkcji zostały zaplanowane na czwarty kwartał 2018 roku.

„Cieszę się, że Polska wkrótce dołączy do sieci produkcyjnej EGGER. Już teraz współpracujemy z ponad 150 polskimi partnerami biznesowymi, a powstająca w Biskupcu fabryka jest w dużej mierze odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnego rynku, a także dalszy rozwój przemysłu meblarskiego i drzewnego w regionie, którego spodziewamy się w nadchodzących latach. Zakład spełnia najwyższe standardy zrównoważonej produkcji. Nasza inwestycja stworzy łącznie około 1000 miejsc pracy i jestem przekonany, że pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy
i społeczny w województwie warmińsko-mazurskim” – powiedział Michael Egger, współwłaściciel Grupy EGGER.

W dziewiętnastej fabryce przedsiębiorstwa bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 400 osób. Dzięki aktywności inwestora powstanie również około 600 pośrednich miejsc pracy, stworzonych przez partnerów biznesowych oraz lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Zakład produkcyjny w Biskupcu będzie odgrywał kluczową rolę w tej części Europy, a wytwarzane w nim materiały będą dystrybułowane zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Produkcja będzie skoncentrowana na surowych płytach wiórowych, których znaczna część uzupełniona zostanie papierem dekoracyjnym i innymi przetworzonymi materiałami, dedykowanymi polskimi międzynarodowym firmom z branży meblarskiej oraz przedsiębiorstwom związanym z projektowaniem wnętrz.

Pierwsza w Polsce fabryka EGGER będzie częścią Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstanie na działce o powierzchni 85 ha zlokalizowanej na południe od Biskupca, w pobliżu skrzyżowania dróg krajowych nr 16 i 57. Zakład zostanie podzielony na kilka głównych części, takich jak składowisko drewna, obszar produkcyjny, teren do obróbki materiałów drewnopochodnych, magazyn produktów oraz budynki administracyjne. Umiejscowienie poszczególnych części fabryki zostało wybrane w taki sposób, aby zminimalizować jej wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Firma EGGER jest liderem branży w zakresie zrównoważonej i zintegrowanej produkcji. Materiały wytwarzane w fabryce w Biskupcu będą podlegały surowym normom, a także regularnym wewnętrznym i zewnętrznym testom.

„To dla nas, mieszkańców miasta i gminy Biskupiec, historyczny moment. Ten zakład oznacza wielowymiarowe zmiany: zastrzyk energii dla całego regionu, ożywienie lokalnej gospodarki, miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale i nowe twarze na biskupieckich ulicach. Jesteśmy obiektem zazdrości wielu gmin. Wierzę, że razem z firmą EGGER stworzymy dobrą, sąsiedzką relację” – powiedział Kamil Kozłowski, Burmistrz Biskupca.

Inf. prasowa

Video: mazuria.tv

Fot. Piotr Piercewicz

Uroczyste "wbicie łopaty" pod budowę fabryki Egger w Biskupce

Słowa kluczowe:
Biskupiec egger fabryka video