Plener „Grunwald-art” po raz pierwszy został zorganizowany w 2009 roku. Jego celem było wypracowanie koncepcji kolejnych edycji pleneru i stworzenie miejsca spotkań profesjonalnych artystów z Polski, Litwy, Rosji i Niemiec. Plener stał się doskonałą okazją do nowego, twórczego spojrzenia na historię regionu oraz stworzył możliwość dialogu ponad granicami kulturowymi i społecznymi, realizując ideę porozumienia między narodami. Dziś w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otwarcie wernisażu. Zapraszamy!

Fot. Źródło: Wrota Warmii i Mazur
Fot. Źródło: Wrota Warmii i Mazur

W roku 2010 odbyła się wyjątkowa edycja, związana z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Ponieważ był to rok szczególny cel pleneru był wyraźnie określony - artyści tworzyli dzieła związane z bitwą lub inspirowane tym wydarzeniem. Praca na „zadany” temat okazała się bardzo inspirująca, stając się jednocześnie znakomitym artystycznym impulsem do tworzenia. Międzynarodowe spotkanie zaowocowały wspaniałymi dziełami. Każdy z malarzy inaczej podszedł do tematu. Powstały indywidualne dzieła, pokazujące nie tylko to, w jak różny sposób myślimy o tym wydarzeniu, ale także i to, jak rożne znaczenie może ono mieć dla każdego z nas. Artystyczny dialog prowadzony uniwersalnym językiem sztuki ukazał zarówno twórcom, jak i odbiorcom nowe sensy, skłonił do wielu interesujących przemyśleń.

Prace, które powstały podczas pleneru to dzieła będące kontynuacją polskiej tradycji malarstwa batalistycznego, ale pojawiły się też obrazy abstrakcyjne. Żadnemu artyście nie towarzyszyła chęć stworzenia drugiej matejkowskiej „Bitwy”, czy heroizacji postaci historycznych. Większość odnosiła się raczej do jej kontekstu. Ilustracja ustąpiła miejsca prawdzie malarskiej. Prace artystów z Niemiec, Rosji, Litwy i Polski, w tym z Krakowa, Olsztyna i okolic są kolejnym artystycznym głosem w dyskusji dotyczącej mitów i prawdy o bitwie grunwaldzkiej. W efekcie powstaje wyjątkowa kolekcja, tworzona z malarskich interpretacji bitwy pod Grunwaldem lub odniesień do niej.

Prace prezentowane były w Olsztynie i Nidzicy, w Brukseli. Latem 2011 roku mieli okazję obejrzeć je berlińczycy. Były prezentowane w tamtejszym Domu Kultury Centre Bagatelle w ramach realizowanego projektu „Nasz sąsiad Polska”. 6 lipca 2012 r. z inicjatywy Mera Rejonu Kowno Pana Valerijusa Makūnasa odbył się wernisaż poplenerowej wystawy „Grunwald-art” w Czerwonym Dworze pod Kownem, w zespole pałacowo-zamkowym, należącym niegdyś do rodziny Tyszkiewiczów, znakomicie odrestaurowanym przez władze litewskie. Kolekcja była prezentowana także w Kijowie i we Lwowie.

Tegoroczny plener, oprócz czysto artystycznych zadań, miał także na celu wypracowanie nowej koncepcji i stworzenie możliwości artystycznych spotkań artystów na Warmii i Mazurach w kolejnych latach. Wspaniałe tradycje twórcze będą kontynuowane w nowej odsłonie.

W tegorocznej edycji wzięli udział: Wilga Badowska, Marzena Huculak, Wioletta Jaskólska, Kateryna Kosianenko, Iwona Łazicka-Pawlak, Ewa Plichta-Lubieniecka, Ewa Pohlke, Edyta Sobieraj, Renata Zimnicka-Prabucka, Wiesław Bieńkuński, Stasys Eidrigevicius, Zbigniew Sprycha, Marek Szczęsny, Gintautas Vaicys, Grzegorz Wnęk, Jan Wołek oraz Bogdan Żukowski.

Początek poniedziałkowego wernisażu o godz. 16 w Galerii Marszałkowskiej (siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. E. Plater 1).

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież