Giżyckie Archiwum Cyfrowe zaczęło w pełni funkcjonować z początkiem listopada. Jak zaznacza burmistrz miasta, mieszkańcy mogą nie tylko korzystać, ale także współtworzyć stronę. Obecnie archiwum dysponuje kilkutysięcznym zbiorem kadrów Giżycka, jego mieszkańców i wydarzeń w mieście.

Źródło: Zbiory Giżykiego Archiwum Cyfrowego
Źródło: Zbiory Giżykiego Archiwum Cyfrowego

Giżyckie Archiwum Cyfrowe powstało dla obecnych i przyszłych mieszkańców miasta. Gromadzenie materiałów w odpowiedni, bezpieczny sposób w jednym miejscu, to szansa na ocalenie od zapomnienia pamiątek o niezwykłej wartości historycznej, nie tylko dokumentów, fotografii czy przedmiotów, ale i wspomnień.

– Pomysł w kręgach miłośników historii miasta zapoczątkowany był kilka lat temu, natomiast sama inicjatywa wyszła ze strony burmistrza. Powstał pomysł, ogłoszono konkurs i udało mi się wygrać – wyjaśnia koordynator projektu, giżycki historyk Jan Sekta.

Obecnie w zbiorach znajduje się około 4 tys. plików, z czego 3 tys. to fotografie. Archiwum wciąż się powiększa, kolejni mieszkańcy dostarczają własne galerie. Twórcy projektu zachęcają do udostępniania własnych zbiorów.

"Każdy, kto posiada i chciałby się podzielić historią swoją i swojej rodziny, może przynieść dokumenty lub zdjęcia, które zostaną zeskanowane i oddane".

Giżyckie Archiwum Cyfrowe przygotowało również specjalny formularz, przez który można przesyłać własne zbiory. Wystarczy wejść na stronę gac.gizycko.pl, wypełnić podstawowe dane, opisać zdjęcie i załadować zeskanowaną fotografię.

Źródło: mojegiżycko.pl, oprac. red.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież