Przez 10 lat udało się uratować przed zniszczeniem 50 zabytkowych obiektów w Polsce. Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury przeznaczyła na ten cel 2 mln euro. Renowacja pałacu w Sztynorcie jest najważniejszym i najtrudniejszym projektem.

Fot. wikimedia.org
Fot. wikimedia.org

2 mln euro, pochodzących zarówno z budżetu minister stanu do spraw kultury i mediów, jak i od prywatnych darczyńców, przeznaczono dotychczas na działalność Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Dzięki tym środkom przez 10 lat udało się uratować przed zniszczeniem 50 zabytkowych obiektów w Polsce.

Kluczowym projektem są działania zmierzające do uratowania pałacu w Sztynorcie. - Osiągnęliśmy na razie tyle, że dach nie przecieka, a podłoga jest też w miarę sucha - powiedział w Berlinie szef Fundacji Peter Schabe. - Przed nami ciągle mnóstwo pracy. Nadal nie wiadomo, jakim celom miałby służyć pałac po renowacji.

Peter Schabe podkreślił, że obiekt będzie musiał na siebie zarabiać, lecz równocześnie musi też pełnić funkcję zgodną ze swoim historycznym znaczeniem. - Każdy zabytek, włącznie z przydrożnym krzyżem, jest częścią społeczności, ludzi, którzy żyją w danym miejscu. Odbudowując zabytki, kontynuujemy drogę braterstwa i pojednania. Robimy to nie dla siebie, lecz dla innych - powiedział Konrad Vanja, etnograf i wiceprzewodniczący zarządu fundacji.

Na liście projektów wspieranych przez DPS znajdują się między innymi ewangelickie kościoły pokoju w Jaworze i Świdnicy, były dom rodziny Hemptenmacher w Darłowie i pałac w Morawie. Fundacja jest też zaangażowana w renowację witraży w katedrze św. Jana w Toruniu i w katedrze we Włocławku. DPS rozpocznie w najbliższym czasie renowację dwóch zabytków kultury żydowskiej we Wrocławiu: mykwy w Synagodze pod Białym Bocianem oraz domu rodziny Oppenheim.

Źródło: Portal Samorządowy, oprac. red.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież