12 etapów w 11 mazurskich miejscowościach. Tak zapowiada się przyszłoroczna rywalizacja, rozpoczętego dwa lata temu cyklu Mazury MTB. W sobotę 2 grudnia odbyła się Gala podsumowująca sezon 2017, a także poznaliśmy plany na przyszły rowerowy sezon na Mazurach.

Fot. Mateusz Klimek
Fot. Mateusz Klimek

Węgorzewo, Giżycko, Wilkasy, Pisz, Mikołajki, Ruciane-Nida, Gałkowo, Krutyń, Szczytno, Jedwabno oraz Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. To właśnie w tych miejscach w przyszłym roku odbędą się rowerowe zawody z cyklu Mazury MTB. Ale wróćmy jeszcze na chwilę pamięcią do tych dwóch poprzednich edycji.

- W 2016 roku wystartowaliśmy z cyklem Mazury MTB. Cel był jeden - organizować najlepsze wyścigi kolarskie w tej części Polski - powiedział nam Arek Cała, organizator rowerowego przedsięwzięcia. - Pierwszy sezon to 7 wyścigów zorganizowanych w Powiecie Mrągowskim i w samym Mrągowie. Jako, że duży nacisk kładziemy na rozwój, Mazury MTB w 2017 roku to już 10 wyścigów organizowanych z dużo większym rozmachem, w czterech mazurskich powiatach, znanych turystycznie, z fantastycznymi trasami i pięknymi widokami w tle. Odwiedziliśmy Giżycko, Mikołajki, dwa razy Węgorzewo, Gałkowo, Krutyń i zorganizowaliśmy cztery etapy w Mrągowie. Wspólnie z samorządami Giżycka, Węgorzewa, Mikołajek i Mrągowa w ramach idei „Rowerowe Mazury” promowaliśmy cały region na ogólnopolskich targach rowerowych w Warszawie i w Gdańsku - dodaje Arek Cała. - Obecnie przygotowujemy się do kolejnego sezonu. W przyszłym roku zorganizujemy 12 etapów w 11 mazurskich miejscowościach. Do współpracy zaprosił nas Wicestarosta Szczytna, Pan Marcin Nowociński. Efektem tej współpracy są etapy w Szczytnie, Jedwabnie i Wielki Finał Mazury MTB w Port Lotniczy Olsztyn - Mazury w Szymanach. Jedną z nowości będzie etap w Wilkasach, który przygotowujemy wspólnie z Wójtem Gminy Giżycko, Panem Markiem Jasudowiczem. Bazą wyścigu będzie znany ośrodek sportowy AZS Wilkasy. W przyszłym sezonie zawitamy również do Pisza i Rucianego - Nidy. Oczywiście ubiegłoroczne etapy w Mikołajkach, Giżycku, Gałkowie, Krutyni i dwa etapy w Węgorzewie również znalazły się na mapie naszego kalendarza.

Pomysł zorganizowania wyścigów po mazurskich trasach zapoczątkowany w 2016 roku, staje się powoli jedną z najlepszych rowerowych inicjatyw w naszym regionie. Jak pokazują ostatnie dwa lata, zainteresowanie tym sportowym przedsięwzięcia rośnie. Mazury odwiedziło ponad 4000 rowerzystów, nie tylko amatorów.

- Mazury MTB stają się powoli znaczącą, ogólnopolską marką. Nasze wyścigi słyną z tego, że są świetnie zorganizowane, a trasy malownicze, ale trudne i bardzo dobrze przygotowane. Wykorzystując do maksimum specyficzne ukształtowanie mazurskiego terenu jesteśmy w stanie przygotować bardzo ciekawe, trudne technicznie i fizycznie trasy - mówi Arek Cała. - Na naszych wyścigach każdy znajdzie coś dla siebie. Wyścigi rozgrywane są na trzech dystansach: Maraton (ok. 90 km), Półmaraton (ok. 60 km) i Hobby (od 12 do 30 km). Hobby to dystans dedykowany początkującym rowerzystom, w zasadzie każdy jest w stanie przejechać ten dystans. Chętnie startują w nim adepci szkółek kolarskich. Półmaraton to wyścig dla amatorów dłuższej rywalizacji, startują w nim głównie pasjonaci i amatorzy kolarstwa. Dystans Maraton dedykowany jest zaawansowanym amatorom i zawodowcom, którym nie straszna jest wielogodzinna rywalizacja. Na tym dystansie w sezonie 2017 ścigali się m.in.: Patryk Piasecki, kolarz z zawodowej grupy kolarskiej JBG-2 Team, Paweł Kowalkowski i Artur Korc z Centrum Rowerowe Olsztyn, Bartosz Banach z TORUS-APTEKA GEMINI Gdańsk, Andrzej Kaiser z Eurobike Kaczmarek Electric Team, Krzysztof Łukasik z MITUTOYO AZS WRATISLAVIA Wrocław i czołowi reprezentanci Litwy.

Gala, która odbyła się w sobotę 2 grudnia w Hotelu Mercure Mrągowo Resort and Spa w Mrągowie była nie tylko spotkaniem podsumowującym sezon 2017, ale także okazją do wręczenia statuetek i podziękowań za zaangażowanie w rozwój imprezy. Podziękowanie trafiło także do naszego portalu mazuria.tv.

Niespodzianką sobotniej gali, było ogłoszenie przez organizatorów cyklu Mazury MTB planów na 2018 rok. Jest o czym mówić, zwłaszcza że to właśnie na Mazurach odbędą się w tym roku Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB kat. Masters i Cyklosport PZKol.

- Mamy się czym szczycić, gdyż Komisja Masters Polskiego Związku Kolarskiego przyznała nam prawa organizacji Mistrzostw Polski w maratonie MTB kat. Masters i Cyklosport PZKoL 2018. To będzie wielkie święto kolarstwa, jakiego Mazury i Powiat Szczycieński jeszcze nie widział. Dla kategorii Masters i Cyklosport będzie to najważniejszy wyścig sezonu. Usłyszymy hymn Polski, flaga Polski powędruje na maszt, zwycięzcy wręczona zostanie koszulka Mistrza Polski. Całe wydarzenie będzie miało miejsce w Szymanach, w Porcie Lotniczym Olsztyn - Mazury. Bądźcie tam z nami - zachęca Arek Cała. - Nowy sezon to także kilka nowości w wyścigach dedykowanych dzieciom. Wszystkich niespodzianek nie będziemy jeszcze zdradzać, ale dzieci i ich rodzice powinni być zadowoleni. Dotychczasowy Mini Race 1 (dzieci od 1 do 2 lat) i Mini Race 2 ( dzieci od 3 do 5 lat) zamieni się w Strider Cup Mazury. Będzie to bardzo ciekawa forma rywalizacji na dostarczonych przez producenta rowerkach biegowych Strider. Rywalizacja rozegrana zostanie na specjalnie przygotowanej trasie dostarczonej przez Strider Polska. Równolegle do organizowanych przez nas Strider Cup Mazury rozpoczniemy działalność Akademii Strider, czyli cykl regularnych wydarzeń sportowych przeprowadzanych w wybranych przedszkolach na terenie Mazur. W ramach tych działań na rozstawionym torze Strider Cup Mazury przeprowadzimy szereg zajęć rowerowych dla przedszkolaków. Z Akademią Strider ruszymy wczesną wiosną. Przyszły sezon Mazury MTB to także mocno rozbudowana Strefa dla Dzieci i Rodzin. Nie zdradzamy jeszcze oficjalnie Partnerów Strefy, ale jestem pewny, że wszyscy znajdą tam coś dla siebie. Rezerwujcie terminy, szykujcie formę, Mazury MTB 2018 nadchodzi wielkimi krokami.

Gala Mazury MTB 2017. Fot. Mateusz Klimek

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # profile7927 2018-11-01 08:18
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

https://finki-finkenbach.server-mic1.de/images/photos/984/25/81b6a05789cf3d468829472e.jpg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Lashawnda 2018-10-09 22:41
Apprеciate thіs post. Ꮮet me try it ᧐ut.

my homepаge ... Standa 20Kva
3 Pha: https://standavietnam.vn/standa-20kva
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Stan 2017-12-05 22:30
W finałowym wyścigu w Mrągowie wystartowało razem z dzieciakami około 150 zawodników i było to mniej niż na początku sezonu, więc ogólnie porażka. Nic dziwnego, że miasto przestało wykładać olbrzymią kasę. Dla porównania na Maratonach Kresowych w Gołdapi wystartowało 450 zawodników, a na Mazovii w Olsztynie ponad 650. Tzw. "Mistrzostwa Polski", to jakaś blaga, gdyż na stronie PZKol mistrzostwa są w Jeleniej Górze. W tym roku na Mazurach MTB był niby Puchar Polski Masters i gdzie byli ci zawodnicy? Pan Arkadiusz uprawia agresywny marketing, łagodnie rzecz ujmując...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Zenon 2017-12-05 18:31
Dlaczego nikt glosno nie mowi o tym ze w nastepnym cylku nie ma ani jednego wyscigu w mragowie, taka promocja miasta... I co chodzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować