Organizatory Naturalnie Mazury Music & More Festiwal ogłosili już pierwszą gwiazdę, która w lipcu wystąpi na węgorzewskiej scenie. Będzie to legendarna grupa Dżem.

Fot. pexels.com
Fot. pexels.com

Legenda polskiej sceny rockowej otwiera listę przyszłorocznych gwiazd Naturalnie Mazury Music & More Festiwal. Grupa Dżem będzie pierwszą gwiazdą przyszłorocznej edycji imprezy, która odbędzie się 13-15 lipca.

Historia zespołu sięga 1973 roku, wtedy grupa pojawiła się na scenie z inicjatywy bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Pod koniec tego roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiut na festiwalu w Jarocinie, oraz zagranicznej trasie koncertowej 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka.

W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu popadając w nałóg narkotykowy przez co w 1986 i 1987 roku grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą oraz 1988 roku wydała wspólnie z Nalepą album Numero Uno. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista, Jacek Dewódzki. 30 lipca 1994 roku Ryszard Riedel zmarł w szpitalu na zawał serca. W ramach hołdu dla zmarłego artysty odbył się koncert utrwalony na płycie List do R. na 12 głosów. W 2001 roku wokalistą został Maciej Balcar. 27 stycznia 2005 w wypadku samochodowym zginął Paweł Berger, klawiszowiec zespołu. Z tego powodu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert zarejestrowany na albumie Pamięci Pawła Bergera. W jego miejsce do składu wszedł Janusz Borzucki, który gra w Dżemie do dziś.

Dla zespołu będzie to czwarty występ na węgorzewskim festiwalu. Ostatni raz Dżem pojawił się w Węgorzewie w 2012 roku. Przeboje jak „List do M.”, „Jak malowany ptak” czy „Sen o Victorii” usłyszycie po raz kolejny w przyszłorocznej edycji imprezy. Polecamy!

Źródło: Organizator, oprac. red.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież