Zakończył się remont warsztatu zbrojmistrza w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, która jest główną atrakcją historyczną Giżycka. Odnowiono również część zabytkowych murów i główną bramę, a do końca lutego mają zostać wymienione ławki w amfiteatrze.

Fot. Twierdza Boyen
Fot. Twierdza Boyen

Jak poinformował kierownik twierdzy Piotr Waśniewski, warsztat zbrojmistrza przeszedł gruntowną renowację, zagospodarowano też otoczenie budynku. Obiekt będzie służył celom wystawienniczym. Zaplanowano zakup turystycznego przewodnika z audiodeskrypcją w kilku językach oraz gablot ekspozycyjnych, projektora, tablic interaktywnych i innego wyposażenia.

To nie jedyne inwestycje związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej zabytkowych fortyfikacji. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec minionego roku zakończył się remont tzw. Bramy Giżyckiej, która jest głównym wejściem prowadzącym do wnętrza twierdzy. Przeprowadzono też prace konserwatorskie i remont muru Carnota. Do końca lutego mają być natomiast gotowe nowe ławki w amfiteatrze na terenie twierdzy.

Lokalny samorząd, który jest właścicielem zabytkowych fortyfikacji, zamierza w tym roku starać się o dotacje z resortu kultury na prace przy kolejnych obiektach, w tym remont koszarowca.

Twierdza Boyen to najbardziej znany i najcenniejszy zabytek Giżycka, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Kilka lat temu odwiedzało ją średnio około 50 tys. osób rocznie, w ostatnich dwóch latach liczba turystów się podwoiła.

Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce.

Źródło: PAP

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież