Budowę wiat dla turystów i wieży widokowej, z której można obejrzeć panoramę Półwyspu Popielniańskiego, ale także nowe ogrodzenie rezerwatu dzikich zwierząt zakłada projekt modernizacji infrastruktury w Stacji Badawczej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Popielnie w gminie Ruciane Nida.

Fot. wikimedia.org
Fot. wikimedia.org

Dyrektor stacji dr Mamadou Bah powiedział, że Stacja Badawcza w Popielnie przejęta w 2016 roku przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie do tej pory prowadziła inwestycje z własnych środków. Obecnie, dzięki dofinansowaniu, możliwa będzie gruntowna modernizacja i budowa infrastruktury turystycznej, ale także tej służącej ochronie zwierząt.

Stacja dysponuje lasem. Wybudowane zostanie nowe ogrodzenie terenu leśnego.

Ponadto dzięki inwestycjom turyści, których wciąż przybywa, będą mieli dogodniejsze warunki zwiedzania. Zbudowane zostaną ścieżki turystyczne piesze i rowerowe, wiaty z miejscem na odpoczynek, a także wieża widokowa skąd będzie można oglądać szeroką panoramę Półwyspu Popielniańskiego. Dodatkowo ustawione zostaną tablice informacyjne.

 

– Stacja w Popielnie jest jedynym miejscem w Europie, gdzie żyją koniki polskie na wolności w lesie. Posiada znakomite warunki krajobrazowe, jest tu las i woda. Dla turystów nowa infrastruktura oznacza komfortowe warunki zwiedzania i odpoczynku. W to urokliwe miejsce chcemy przyciągnąć turystów z Polski i z zagranicy – podkreślił dyrektor stacji Mamadou Bah.

Popielno przez lata było ośrodkiem, który wsławił się programami hodowli konika polskiego i rekonstytucji bobra. Stacja prowadziła i nadal prowadzi hodowlę zachowawczą lokalnych ras bydła objętych programem ochrony.

Placówka Polskiej Akademii Nauk w Popielnie położona jest w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami - Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Warnołty.

Od 2016 roku zwiększa się liczba turystów odwiedzających Popielno. W 2015 roku było mniej niż 10 tys. turystów, w 2016 roku zwiedzających było już powyżej 10 tys., a w 2017 roku odnotowano 13,5 tys. odwiedzających, a w tym 213 gości zagranicznych.

Obecnie Stacja w Popielnie dysponuje areałem ok. 800 ha gruntów rolnych. W stacji jest stado 25 zwierząt jeleniowatych, w tym jeleni, saren, danieli. W hodowli stajennej i w warunkach naturalnych w lesie Popielniańskim, który ma status rezerwatu żyje ok. 100 koników polskich.

Funkcjonująca od lat 50. XX wieku ferma bobrów, nadal istnieje, choć rozród tych zwierząt jest ograniczony. W Popielnie mieszka także żubroń, popularnie nazywany Brutusem, który jest efektem krzyżówki bizona, żubra i krowy. Jako bezpłodny osobnik ma tam status dożywotniego rezydenta.

Źródło: Portal Samorządowy

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież