Impreza historyczno-batalistyczna Bitwa Zimowa na Mazurach odbędzie się 4 lutego w Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka. Wpisuje się ona w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zakończenia I wojny światowej.

Fot. mojegizycko.pl
Fot. mojegizycko.pl

Jest to największa w Polsce zimowa inscenizacja działań wojennych z tego okresu. Przypomina o bitwie nad jeziorami mazurskimi, która rozpoczęła się 7 lutego 1915 roku. Ofensywa wojsk niemieckich uprzedziła planowany atak rosyjski i ostatecznie przyniosła zakładany efekt, czyli oswobodzenie terenów prowincji zdobytych przez Rosjan kilka miesięcy wcześniej.

Niedzielny piknik historyczny rozpocznie się uroczyście o godz. 12.00. Zaraz potem przewidziano prezentacje zaproszonych grup rekonstrukcyjnych, z gościnnym udziałem 1 Pułku Piechoty Legionów, a także prezentacje współczesnego uzbrojenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. O godz. 12.30 zaplanowano konkursy dla publiczności, w których na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie inscenizacja zimowych starć na Mazurach z okresu Wielkiej Wojny. Rekonstruktorzy wyjdą w pole o godz. 13.15. Na zakończenie pikniku (od godz. 13.45) przewidziano przegląd pieśni patriotycznej oraz biesiadę przy ognisku i kuchni polowej, serwującej gorącą i pożywną, tradycyjną wojskową grochówkę.

Źródło: WWiM, oprac. red.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież