Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery.

Fot.Pixabay
Fot.Pixabay

Leczenie przy ich użyciu jest szybsze i skuteczniejsze niż dotychczasowymi metodami, a także bardziej komfortowe dla pacjentów. Ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa otrzymał Szpital Dziecięcy w Olsztynie w ramach tzw. „specustawy” na zakup sprzętu medycznego na potrzeby:

  • Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej – zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych;
  • Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej – aparat usg i laser biostymulujący.

W olsztyńskim szpitalu były wykorzystywane lasery w okulistyce do leczenia retinopatii wcześniaczej oraz w rehabilitacji i w poradni chirurgicznej do leczenia powierzchownych zmian skórnych. Od 2018 roku zostały wprowadzone nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się o: laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy i laser CO2. Laser pulsacyjno-barwnikowy znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców. Laser Nd-YAG służy do usuwania zmian patologicznych skóry, tkanki podskórnej, błon śluzowych np. anomalii naczyniowych. Z kolei laser CO2 przeznaczony jest do usuwania specyficznych zmian skóry i błon śluzowych, takich jak np. guzki, brodawki, ziarniniaki.

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej otrzymał natomiast laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT). Służy on do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych.

Żródła: Wrota Warmii i Mazur

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież