W sobotę 14 kwietnia 2018 roku, w Lesie Miejskim w Olsztynie, rozpoczną się drugie w historii Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych. W tym roku gospodarzem zawodów będzie 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Fot. WOT
Fot. WOT

Biegi przełajowe są ściśle związane z ideą Wojsk Obrony Terytorialnej. Promują wśród żołnierzy oraz społeczności lokalnych zdrowy styl życia i zachęcają do dbania o aktywność fizyczną.

Sprawność fizyczna jest jednym z czynników decydujących o gotowości żołnierza Obrony Terytorialnej do działania, niezależnie od wykonywanych funkcji i rodzaju pododdziału, w którym służy.

W Olsztynie, na dystansach 3 oraz 8 kilometrów, wystartują żołnierze zawodowi i żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) ze wszystkich istniejących brygad WOT. Tegoroczny bieg jest również znakomitym treningiem i sprawdzianem ogólnej siły, sprawności, hartu ducha oraz kondycji na początku sezonu intensywnych szkoleń żołnierzy z Warmii i Mazur.

Dla żołnierzy należących do WOT to kolejna szansa na sprawdzenie się w zawodach sportowych. Żołnierze będą mieli okazję rywalizować, ale też współpracować na trasie. Dla części z nich będą to już drugie zawody. Pierwsze miały miejsce we wrześniu 2017 roku i powiodły się na tyle dobrze, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podjęło decyzję o kontynuowaniu idei zawodów sportowych. Jak podkreśla dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś, żołnierz powinien być w dobrej kondycji, dlatego sprawność fizyczną naszych żołnierzy rozwijamy od pierwszych dni służby. – Organizm przyzwyczajony do wysiłku fizycznego łatwiej znosi wyzwania związane z intensywnym szkoleniem.

To dobry sprawdzian dla żołnierzy, którzy wykonują zadania często w niesprzyjających warunkach pogodowych, w niełatwym terenie i z wyposażeniem, które waży nawet 25 kg.

– Zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować w Lesie Miejskim w Olsztynie. W biegach przełajowych nawierzchnia jest niestabilna, występują częste zmiany rytmu, nie ma tu mowy o wejściu w równy, wyćwiczony krok, jak można to zrobić podczas biegu na ulicy. Zakręty, podbiegi i zbiegi, kałuże, a także przeszkody, wymuszają ciągłą zmianę długości i częstotliwości kroku – dodaje ppor. Arkadiusz Grudziński, młodszy oficer sekcji szkoleniowej 4W-MBOT.

Start biegu głównego na 8 km planowany jest o godz. 10:00. Następnie, o godz. 11:30, wystartuje bieg na dystansie 3 km.

Źródło: 4. Warmińsko - Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież