Pokazy kowalstwa i strzyżenia owiec, kiermasze rzemiosła, ludowy plac zabaw czy scenki rodzajowe z wiejskiego życia – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej majówki w olsztyneckim skansenie, która rusza już 1 maja. Polecamy!

Fot. WWiM
Fot. WWiM

W tym roku majówkę w olsztyneckim skansenie otworzy 1-go maja impreza „Jarmark, wrzawa i zabawa”, która odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Wydarzenie rozpocznie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, w którym udział zapowiedziało ponad 80 wystawców. Odbędą się pokazy kowalstwa, tkania oraz strzyżenia owiec. Z okazji majówki uruchomiony zostanie wiatrak z Wodzian. W 2017 roku została przeprowadzona jego kompleksowa konserwacja.

W programie zaplanowano również warsztaty „Polskie tańce i zabawy tradycyjne”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak to dawniej grywano i tańczono na wsi polskiej oraz zapoznają się z instrumentami wykorzystywanymi przez wiejską kapelę. Dla najmłodszych uczestników Jarmarku przygotowano między innymi ludowy plac zabaw, spektakl pt. „Najprawdziwsza opowieść” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz oraz „Zabawy naszych pradziadków”. Ponadto imprezie towarzyszyć będą scenki rodzajowe z wiejskiego życia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze stowarzyszenia Radzanovia. Na scenie wystąpią Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni oraz Zespół Babsztyl.

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje w wozowni karczmy z Małszewa filmu pt. Kołysanka”. Seanse rozpoczną się o godz. 11:00 i 13:00.

Z kolei 3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki- jak dawniej budowano”. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.

Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw. Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 10:00-16:00.

Źródło: WWiM

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież