W najbliższy weekend po raz pierwszy w historii nasz region stanie się areną zmagań pretendentów do tytułu Mistrza Polski. Do rywalizacji na Górze Czterech Wiatrów mają przystąpić m.in. Maja Włoszczowska, Marek Konwa, Bogdan Czarnota czy pochodzący z Mrągowa Patryk Piasecki.

Fot. Mateusz Klimek
Fot. Mateusz Klimek

Miejscem zmagań najlepszych kolarzy w kraju będzie mrągowska Góra Czterech Wiatrów, która przez ostatnie dni zmienia się nie do poznania. Organizatorzy szykują fantastyczną trasę, i to nie tyko pod względem technicznym, ale także wzrokowym. Góra Czterech Wiatrów zapewni zawodnikom i kibicom widoki na całe miasto i przepiękne jezioro Czos.

– Trasa jest już w 100% gotowa, jestem pewien, że będzie ona nie lada wyzwaniem dla zawodników. Od strony wydolnościowej na jednej rundzie o długości 4,6 km przewyższenia wahają się w okolicy 200 metrów. Przygotowaliśmy jedenaście sztucznych przeszkód, takich jak rock garden, pomost i dropy. Dodatkowo, trasa sama w sobie jest techniczna, prowadzi po zboczach G4W i charakteryzuje się sztywnymi, krótkimi podjazdami i szybkimi, niebezpiecznymi zjazdami oraz ciasnymi nawrotami – mówi Arkadiusz Cała, prezes Stowarzyszenia Luz Grupa.

Na liście startowej znajdziemy już ponad 100 nazwisk, a wśród nich te, które zna każdy kibic kolarstwa, a wśród nich obecny mistrz Polski seniorów w kategorii XC – Marek Konwa. Na starcie zobaczymy także Bartłomieja Wawak – mistrza z 2016 roku i kilkukrotnego wicemistrza, Piotra Brzóskę, który bronić będzie tytułu wicemistrza Polski, Bogdana Czarnotę, czy mrągowianina Patryka Piaseckiego, który z sukcesami na koncie żeglarza, z łódki przesiadł się na rower. Tytułu bronić będzie także Maja Włoszczowska, która niedawno wygrała wyścig Pucharu Świata we włoskim Val di Sole.

– W Mrągowie też są trasy, na których można się mocno zmęczyć, zapowiada się świetne widowisko, więc przyjeżdżajcie kibicować, ścigać się w amatorskich zawodach, zabierzcie ze sobą swoje pociechy, one także będą mogły powalczyć w wyścigach towarzyszących. Szykujcie się na kolarski weekend właśnie na Mazurach – zaprasza Maja Włoszczowska.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim to przede wszystkim wyścigi o tytuł i koszulkę Mistrza Polski. Pierwsze koszulki rozdane zostaną już w piątek podczas wyścigu o tytuł Mistrza Polski Sztafet ( XCR ). Do rywalizacji staną najlepsze kluby kolarskie w Polsce. W niedzielę natomiast wyścigi elity. Miasteczko sportowe mistrzostw mieścić się będzie na G4W.

Organizatorzy przygotowują dużo atrakcji. Odbędą się imprezy towarzyszące m.in. wyścigi skierowane do amatorów w ramach cyklu Milko Mazury MTB oraz wyścigi Strider dla najmłodszych. Powstanie rozbudowana strefa kibica ,w której znajdą się m.in. testy rowerowe, wystawcy z branży rowerowej, stoisko promocyjne Rowerowe Mazury, strefa relaksu i darmowy poczęstunek od JBB.

Gratką dla kibiców będzie na pewno spotkanie z Mają Włoszczowską podczas sobotniej promocji jej najnowszej książki "Rowerem na szczyt". Będzie to niepowtarzalna okazja na wspólne zdjęcie, autograf i zakup książki z indywidualną dedykacją.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim startują w piątek 20 lipca i potrwają trzy dni. Krajowy czempionat na Górze Czterech Wiatrów odbędzie się w dyscyplinie croos -country. Fani kolarstwa zjeżdżajcie do Mrągowa, sportowych emocji nie zabraknie.

Program wydarzenia i wszelkie potrzebne informacje znajdziecie na facebookowym profilu i na stronie internetowej mistrzostw.