Już po raz kolejny w Mazurskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. Święto pszczół powstało, aby przekazywać wiedzę i przypominać o niezastąpionej roli jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz zagrożeniu ich wyginięciem.

Fot. Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni
Fot. Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni

W trakcie obchodów odbyły się warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących. Każdy odwiedzający miał szansę zbudować swój własny domek dla owadów i zabrać go do domu, aby w jego ogrodzie czy też na balkonie zagościły te pożyteczne zwierzęta. Na stoiskach edukacyjno-promocyjnych Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Maskulińskie i Nadleśnictwa Strzałowo odbywały się gry i zabawy edukacyjne o tematyce związanej z pszczołami i ich znaczeniem w przyrodzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Maskulińskie zwracali uwagę na tradycyjne bartnictwo i ochronę dzikich pszczół w lasach.

Do współpracy w obchodach zaprosiliśmy lokalnych pszczelarzy, dzięki którym można było dowiedzieć się ile produktów zawdzięczamy pszczołom oraz jak wiele pracy pszczelarze poświęcają byśmy mogli cieszyć się słodkimi jej efektami w postaci miodu. W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w miód z lokalnych, mazurskich pasiek. Wielki Dzień Pszczół był również okazją do zaprezentowania lokalnego rękodzieła o tematyce związanej z przyrodą. W trakcie obchodów można było wziąć udział w grze terenowej, której bohaterką była pszczolinka ruda. Celem gry było poznanie owadów zapylających, omówienie znaczenia różnorodności roślin oraz zdobycie wiedzy na temat tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom.

Źródło i Foto: Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę