Już po raz kolejny w Mazurskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. Święto pszczół powstało, aby przekazywać wiedzę i przypominać o niezastąpionej roli jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz zagrożeniu ich wyginięciem.

Fot. Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni
Fot. Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni

W trakcie obchodów odbyły się warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących. Każdy odwiedzający miał szansę zbudować swój własny domek dla owadów i zabrać go do domu, aby w jego ogrodzie czy też na balkonie zagościły te pożyteczne zwierzęta. Na stoiskach edukacyjno-promocyjnych Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Maskulińskie i Nadleśnictwa Strzałowo odbywały się gry i zabawy edukacyjne o tematyce związanej z pszczołami i ich znaczeniem w przyrodzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Maskulińskie zwracali uwagę na tradycyjne bartnictwo i ochronę dzikich pszczół w lasach.

Do współpracy w obchodach zaprosiliśmy lokalnych pszczelarzy, dzięki którym można było dowiedzieć się ile produktów zawdzięczamy pszczołom oraz jak wiele pracy pszczelarze poświęcają byśmy mogli cieszyć się słodkimi jej efektami w postaci miodu. W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w miód z lokalnych, mazurskich pasiek. Wielki Dzień Pszczół był również okazją do zaprezentowania lokalnego rękodzieła o tematyce związanej z przyrodą. W trakcie obchodów można było wziąć udział w grze terenowej, której bohaterką była pszczolinka ruda. Celem gry było poznanie owadów zapylających, omówienie znaczenia różnorodności roślin oraz zdobycie wiedzy na temat tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom.

Źródło i Foto: Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni