Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegną w sztafecie niepodległości wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów, zespoły spotkają się w Warszawie, by w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sztafecie nie zabraknie przedstawicieli 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Źródło: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Źródło: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Sztafeta odbędzie się od 11 do 14 sierpnia, w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Skład podstawowy sztafety będzie złożony z żołnierzy i pracowników WOT.

– Sztafeta jest przepięknym pomysłem na uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, z oddaniem hołdu wszystkim poległym bohaterom. Idea braterstwa i współpracy zespołowej pokazuje, że z odpowiednią mobilizacją jesteśmy w stanie zrobić wszystko – podkreśla szer. Sławomir Kaliski, żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

– Biorę udział w sztafecie, ponieważ jest to idealny sposób na oddanie hołdu bohaterom poległym w walkach o niepodległość – dodaje szer. Wojciech Andrearczyk, żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

Podobnymi motywami kierowały się Panie, które również będą reprezentowały brygadę z Warmii i Mazur.

– Biegnę w słusznej sprawie. Tutaj czas nie gra roli, ważne żebym ukończyła bieg w tak szczytnym celu – podkreśla kpr. Alicja Barszczewska z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Gdy dowiedziałam się o sztafecie nie wahałam się ani chwili. Wszystkim którzy walczyli, mogę symbolicznie oddać hołd będąc w trasie – dodaje szer. Sonia Wróblewska żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Morągu.

Skład podstawowy sztafety będzie liczył 48-osób i zostanie podzielony na dwie grupy zadaniowe: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie co najmniej 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa będzie przebiegała jak najbliżej koryta Wisły.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Źródło: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę